Miejska fotografia mobilna
  • inne
  • kajetan
  • 2015.11.17

17 i 18 listopada 2015 roku uczestniczyliśmy w warsztatach „Miejska fotografia mobilna”. Prowadził je Cezary Dziadurski, członek Grupy „Mobilni”.

Czym jest fotografia mobilna? Dla „Mobilnych” to fotografia robiona telefonami komórkowymi i smartfonami.

Prowadzący warsztaty pisze o sobie: „Najbardziej lubię zdjęcia miejskie; sam uważam się głównie nie za fotografa streetowego i architektonicznego. W fotografii mobilnej doceniam głównie łatwość ukrycia się, niewzbudzanie podejrzeń wśród osób, które zazwyczaj stroniłyby od pojawienia się na zdjęciu. Swoboda fotografowania smartfonem jest czymś, czego nie dałby mi nawet najlepszy aparat fotograficzny”.

W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy projektu poznawali sposoby tworzenia fotografii komórkowej i podstawowe narzędzia fotografa mobilnego, a następnie realizowali własne prace na zadany temat w części warsztatowej.

W drugim dniu odbyło się podsumowanie warsztatów oraz dyskusja o fotografii mobilnej z udziałem Cezarego Dziadurskiego, a także kulturoznawczyni i badaczki sieci Magdaleny Kamińskiej, historyka sztuki Macieja Szymanowicza, socjologa Łukasza Rogowskiego oraz animatora kultury Władysława Nielipińskiego. Tematem spotkania była współczesna refleksja m.in. nad związkami technologii i twórczości. Czy fotografia mobilna zmienia wizję fotografii jako sztuki? Jakie jest jej społeczne miejsce? Czy i jak zmienia systemy medialnej komunikacji i kształt współczesnej kultury? Spotkanie poprowadziła Marianna Michałowska.

Warsztaty i spotkanie zorganizowali: Instytut Kulturoznawstwa UAM i WBPiCAK w Poznaniu Wydarzenia towarzyszyły 9. edycji Biennale Fotografii w Poznaniu oraz są realizowane w ramach programu badawczego Narodowego Centrum Nauki „Mobilność: media, praktyki miejskie i kultura studencka”.

Centrum Kultury Zamek, Święty Marcin, Poznań, Polska